- Výuka hlasu – informace
- Výuka hlasu MtF – 1
- Výuka hlasu MtF – 2
- Výuka hlasu MtF – 3
- Neúspěch výuky hlasu MtF
VÝUKA HLASU – INFORMACE
Jak všichni víme, tak krom proměny fyzické je důležitá i výška hlasu. Na internetu je na toto téma napsáno velmi mnoho. Přesto jsem nikde nenašla jak přesně taková výuka probíhá. Tzn. jednotlivé kroky jenž probíhají dle lékaře na Foniatrii.Vzhledem k tomu že některé kroky jsou při popisu na dlouhá témata, tak jsem zde uvedla jednolivé odkazy na přesný popis či video.
Hlasová cvičení pro samouky: link …zde
Mezi důležité věci patří správné držení těla, jenž má značný vliv na funkčnost bránice.
Velmi dobré popisy výuky hlasu na stránkách Terezky www.otereze.cz pod názvem „Co s tím hlasem“ ……si můžete přečíst zde.
Zajímavé odkazy jenž mohou pomoci:
– 5 snadných cviků proti bolestem zad (zdroj: www.prozeny.cz)
– Redukce ženského hlasu (MTF) (zdroj: www.otereze.cz)
– První lekce hlasové terapie (zdroj: www.otereze.cz)
– Foniatrické léčba a metodika edukace u hlasu transsexualismu MtF (zdroj: www.translide.cz)
– Hlasový rejstřík (zdroj: www.cs.wikipedia.org)
– 7 triků jak zlepšit držení těla (zdroj: www.zena.aktualne.cz)
– Podmínky pro správné brániční dýchání (zdroj: http://www.yogapoint.cz)
– Vyvalené bříško které nelze zhubnout (zdroj: www.jimejinak.cz)
– Komplexmí hlasová péče (zdroj: internet)
Jak vlastně vypadají a kde jsou umístěny hlasivky které vydávají náš hlas?
VÝUKA HLASU MtF – 1
Můj osobní příběh s hlasem začíná když mne můj sexuolog poslal na foniatrii kvůli mému hlubšímu hlasu, ještě jsem nevěděla co mne bude čekat. Doporučil mi foniatra přímo v Praze s tím že by měl být v tomto oboru nejlepší. A jak to vše probíhalo? Můžete se podívat níže.
Budu zde postupně uvádět jednotlivé kroky jenž dostávám za úkol si procvičovat. Tyto kroky lze nalézt i v rubrice jednotlilvých měsíců. Jen to je tak trochu rozházené a tak to chci zde spojit na jedné stránce.
(A) Brániční dýchání
– jde o dýchání břichem nikoli hrudníkem. U každé to bude individuální. Štíhlí lidé s tím budou mít méně potíží, jelikož nebudou muset přemáhat břicho. U lidiček s větším bříškem to bude trošku náročnější jelikož musí přemáhat onu takzvanou pneumatiku. Nesmíme však zapomenout na správný postoj celého těla, tak abychom uvolnili dýchací cesty.
– postup bráničního dýchání vlastně závisí jak na takzv. naplnění bříška nádechem a pak výdechem vyprázdnit.
Postup:
1) Pomalinku se nadechneme nosem a tím tak se nám vyboulí bříško.
2) Budeme počítat do pěti se zadrženým dechem.
3) Po odpočítání do pěti při zadrženém dechu začneme velmi pozvolna vydechovat pusou. Musí to být opravdu pozvolna. Tady právě nastává potíž s větším bříškem. Kdy při pozvolném vydechování se nám bříško snaží co nejdříve vydechnout. Zde musíme namáhat břišní svalstva aby nedošlo k moc zbytečně rychlému výdechu…
4) Tímto způsoběm nácvik opakuje několikrát aby si bránice zvykla na tyto pohyby.
Na obrázku je vidět na spodní straně kostry pod plícemi kde je bránice (diaphragm) s níž musíme při nádechu (ven z trupu) a výdechu (dovnitř trupu) pohybovat (diaphragm contracts).
VIDEO: >>>> Bránice <<<< – – >>>> Jak správně dýchat <<<<
(B) Dýchání se syčením
Každá máme asi jiné možnosti. Bohužel nemám tak dlouhý dech jen zapotřebí. I v této fázi při nadechování musí být znát zadní spodní část zad v pasu jak se hýbe při nadechování a vydechování. Cviky začínají být pomalinku již nelehké. Musíme si ale také uvědomit, že různí lékaři mohou nácviky dělat i jejich způsobem, jenž také dojde k samému cíly. Níže na obrázcích uvádím příklad jenž využívá můj foniatrický lékař. Výška syčení je udávána břišním svalstvem při vydechování. Syčení pomoci jazyka dotýkající se zubů. Nesmí se regulovat tón syčení vyšpulováním rtů. Nácvik je ve smyslu zvyšování a snižování tónu (frekvence).
Na obrázku č.1 je vidět správný okamžitý přechod mezii nižším a vyšším tónem syčení. Nemá být pozvolný, jako když dochází pára v konvici s píšťalkou. Takový to špatný případ je vidět na obrázku č.2. Snažte se při nácvicích vydechování takovéto situaci zcela vyhnout. =:c)
Pro někoho to může být jednoduché a někdo s tímto může mít potíže.
(C) Dýchání s mručením
Jako další nácvik daloby se říci mručení. Kdy se nadechnete nosem a při vydechování s jazykem mezi rty mručíte tímto tvarem „Hmmmmaaaaaaauuuuuuuummmmmmm“ Tento tón vydávat v nepřerušovaném celku. Pokuď možno v takové výšce tónu (frekvence), aby na krku nebylo rukou cítit že hlasivky pracují. Někomu to může jít a někdo s tím může mít potíže. Samozřejmě si tímto způsoběm procvičovat.
(D) Dýchání s mručením a přidanými slabikami
Ke kroku „(C) Dýchání s mručením“ přidáme další nácvik. A to se slabikami “ MMÁ, MMÉ, MMÍ „. Znovu si připravíme jazyk mezi rty a opět mručíme „Hmmaauummm“. Jen tedy k tomu přídáme „MMÁ, MMÉ, MMÍ“. A opět si procvičujeme každý den pravidelně tento postup.
(E) Kelímek s vodou a brčkem
Z Pražské foniatrické kliniky jsem byla přesunuta na fonitrii k nám do Masarykovy nemocnice. Je zde velmi příjemná paní doktorka. Až jsem jejím přístupem ke mně byla sama překvapena. Její postup byl z počátku vlastně stejný jako u pana doktora z Prahy. Ale nynějším pokračováním dochází k novému vývoji výuky hlasu MtF.
Jako pokračoví ve výcvikku hlasu je způsob kontroly výdechu.
Malý kelímek do poloviny naplněný vodou. A k tomu jedno brčko. Ale silné brčko, nikoliv taková ta co nacházíme v kelímcích v různých občerstveních. Sama jsem byla zvědavá na jeho průměr. Po přeměření pravítkem mohu říci že brčko má v průměru 1cm. A teď co s ním? Brčko vložíme do poloviny vodou naplněného kelímku. Přibližně v půlce výšky vody máme brčko a začneme vydechovat. Při tomto vydechování musí být však jazyk maximálně ven vyplazený aby se tváře při vyfukování nepropadaly. Bublinky nesmí vytriskávat z kelímku. Ale pouze probublávat. Jako další krok s kelímkem je také vydechování ale s mručením. Mručení má probíhat s plynulým zvyšováním a snižováním lebečního mručení (mít ústa zavřená a pro výdech použít pouze nos. Tak se vytváří zvuk v lebce) Ukázka foukání do kelímku na videu možno shlédnout ….zde.
Nyní si tyto jednotlivé kroky postupně nacvičovat. Poznámkou paní doktorky byl postup nácviku. Nácvik má probíhat několikrát v průběhu dne. Nikoliv pouze půl hodinky či hodinku a zbytek dne zůstat bez nácviku. Musela jsem jí však připomenout že chodím do práce a tak nemám možnost něco takového to nacvičovat v průběhu dne.
Při potížích s hlasivkami mi byla doporučena Vincentka. Ale tentokrát jiným způsobem použití. Koupit si takový ten sprej, kam by se dala Vincentka nalít. A v průběhu dne si tímto sprejem střiknout Vincentku do krku.
Jelikož jsem nedostala všechny výsledky z vyšetření jenž proběhli ve foniatrické klinice v Praze. Tak mi paní doktorka provedla vyšetření hlasivek. Vlastně tím samým způsobem jako prováděl pan doktor. Opětovné nechtěné dávení s onou trubičkou v krku. A měření frekvence hlasu. U pana doktora jsem musela počítat od jedničky do desíti. Zde u paní doktorky jsem musela dlouze říci aaaa, tak jako když se dětský lékař chce podívat do krku a jen vysloví..řekní aaaaa. Mikrofon jenž byl asi tak třicet centimetrů ode mne snímal mé dlouhé..aaaaaaaa. Naměřená hodnota výšky tónu mne zaskočila. Byla přes 250Hz. Poznámkou paní doktorky bylo že se nemám přepínat s hlasivkami. Tak jsme to skusily ještě jednou tak abych své..aaaaaaa vyřkla pozvalna a uvolněně. Nikoliv se snažit tón nadsazovat. Bohužel tentokrát při opětovném měření paní doktorka naměřila 200Hz. Poznamenala že její hlas má 190Hz. Realitou však je rozdíl mezi takovým to vyslovením „…aaaaa..“ a běžnou mluvou. =:c)
VÝUKA HLASU MTF – 2
(jiný podobný způsob výuky hlasu MtF od jiného lékaře foniatrie)
– zjistila jsem že výuka hlasu MtF vede k jednomu cíly, ale různými způsoby jenž si vybírají foniatři. U výuky hlasu číslo 1, je postup v první části využíván. Další čast je z foniatrie v masarykově nemocnici používát odlišnou výuku. Na této stránce výuky 1, je mnoho i dalších informací jak cvičit i s video ukázkami. Jako další možnost číslo 2 je uvedena na této stránce, která také případně může pomoci. Některé části cvičení jsou podobné jako u cvičení číslo 1. Cíl je však stejný =:c)
1) Artikulační cvičení
- Účelem tohoto cvičení je se naučit mluvit otevřenými ústy jasně a výrazně. Je to situace kdy při mluvení nejsou ústa úzká. Při hovoru s úzkými ústy dochází k hlubšímu mužskému hlasu (mumlání)
2) Kapřík
- Při tomto cvičení je znát jak se snaží ohryzek posunout při vyslovování „Man Go“. U nejž je zároveň i poznat výše tónu ketrým hovoříte. Tímto cvikem lze výšku tónu hlasu postupně zvyšovat při pravidelném cvičení.
3) Žvýkací metoda
- Tímto cvikem procvičujeme obličejová svalstva dúležitá pro artikulaci
4) Osoba v sedu (3/3)
- Úkolem tohoto cvičení je správné dýchání
5) Osoba v sedu (nádech + slabika)
- Zde dochází k nácviku délky dýchání a ke správnému používání jazyka s měkými slabikamy. Kde u ženského hlasu se slabiky vyslovují měkčeji něž u mužského hlasu, pomocí špičky jazyka.
Poznámka:
- popisky jsem udělala dle svého pohledu které se nemusí shodovat s vašim názorem. Hlavní jsou však jednotlivá cvičení hlasu.
1) Artikulační cvičení
1.Cvičit slabiky: „MNMN“ – práce
2.Cvičit slabiky: „PTK“ – šepotem (krk volný) — >
3. KLAUN – ústa špulit x úsměv (rty úzké u sebe) „jako to dělá klaun v cirkuse“ (krk a uši zůstávají v klidu)
4. Cvičit slabiky: „PTK“ s kolísavým hlasem
2) Kapřík:
- Střídavě otvírat a zavírat ústa -> stejný zvuk —- >
- Slovem „MAN GO“ navodit písmeno „N“
- – Držet stejný nekolísavý tón „N“ se zavřenou pusou.
- – Následně držet stejný tón a při tom otevírat pusu jako kapřík. (tón musí být stále stejný)
3) Žvýkací metoda nesmí předsazovat (1-3x opakovat)
1. “m“ + “žm“ střední tón(zavřená ústa)
2. „m“ + „žm“ (otevřená ústa)
3. – || – (viz 1.)
4. – || – (viz 2.)
4) Osoba v sedu 3/3
1. -> 3 vdechy (nosem a ústy) neslyšně do zad (držet hrudní kost, šála)
2. -> na 2 doby v klidu (klidně) zadržet dech
3. -> Výdech začít jemně a plynule. Při výdechu použít slabiku „š“. Jako když syčí had.
4. -> Toto cvičení opakovat 5x
Poznámka:
A celý tento postup opakovat v průběhu dne 1 až 3x
5) Osoba v sedu: 1 nádech + slabiku „š“ 1 až 3 vlny
- Plynule se nadechnout a při výdechu použít slabiku „š“ jako když syčí had. (jako 2-3 mořské vlny)
- Při vydechnutí a zesílení „š“ se musí zatknout svaly na břiše pod prsy
- Nejdříve tento zvuk postupně zesilovat a následně v nějakém okamžiku zeslabovat. Při zeslabování tónu slabiky „š“ náhle provést okamžité vypuštění všeho vzduchu ven. Dojde k uvolnění bránice ven z hrudního koše do břicha. Tak jako by jste chtěli říci větu „opřít o palec“ a písmeno „p“ (ppp) zdůraznili co nejvíce to jde. Jako by prasknul pytlík vzduchu.
VÝUKA HLASU MTF – 3
Po operační metodě VFSRAC existuje přímo pro tuto metudu rehabilitační výuka hlasu. Poskytují tento průběh výuky jak v textové formě tak i na videu. Bohužel na videu jsou titulky v anglickém jazyce. Jinak video je v původním znění. Nevím zda tento způsob výuky lze použít také pro výuku hlasu po Wendlerovu způsobu a nebo po Tyreoplastice typu IV.
- Text výuky je ke stažení v anglickém jazyce …zde a po překladu v českém jazyce …zde.
- Videa výuky / rehabilitace hlasu po operaci je ve spodní části stránky …zde
NEÚSPĚCH VÝUKY HLASU MtF
Může dojít k situaci kdy žádné hlasové cvičení nepomůže i přes veškerou snahu. Hlas je něco co nás hodnotí jako ženu. Samozřejmě biologické ženy mají různou výšku tónu a barvu hlasu. Ale taková ta nejnižší hranice frekvence ženského hlasu by měla být znát zcela určitě vždy. Nic méně jak se k něčemu takovému dostat? Existuje zde ještě jedna šance která může tuto situaci zvrátit k lepšímu.
Touto možností je několik způsobů operace hlasivek. Mezi ně můžeme zařadit typ operace pod názvem „Tyreoplastika typu IV“, dále Wendlerův postup“ a třetí se jmenuje „VFSRAC“. Operace „Tyreoplastika spočívá v sešitý chrupavek, Wendlerův postup využívá sešití hlasivek a VFSRAC je trochu podobná Wendlerovu postupu s tím rozdílem že se odebírají na hlasivkách ještě části z tkání a následně se hlasivky sešijí. U jakékoliv operace existují nějaká rizika. Nechť již při operaci tak i po operaci. Ale v tomto případě spíše o banality.
V naší malé zemičce se zatím používají Tyreoplastika typu IV a také Wendlerův postup. Metoda VFSRAC se bohužel provádí v korejském Soulu.
Na koho se obrátit? Jsou zde dvě možnosti. Jako první mohu zmínit pana doktora Viktora Chroboka i s jeho týmem z Hradce Králové a jako druhého pana doktora Miachala Zábrodského z Prahy.
Z několika stran jsem zaslechla jméno „Chrobok“. A následně nečekaně mi můj sexuolog tohoto chirurga přímo doporučil. Jde prý o jednoho z nějlepších chirurgů zabývající se chirurgickým zákrokem zvýšení frekvence hlasu..
Prof. MUDr. Viktor Chrobok, CSc., Ph.D. – narozen 1964. Prof. (2007), MUDr., CSc. Specialista na ORL (Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku, Pardubická krajská nemocnice). Od roku 2010 přednostou Kliniky ORL (ušní, nosní a krční) LF UK a FN v Hradci Králové. Používá Tyreoplastiku typu IV a Wendlerův postup
email: viktor.chrobok@fnhk.cz
telefon: +420 495 833 258 (objednání se k vyšetření v „kartotéka“)
adresa: Fakultní nemocnice, Sokolská 581, Hradec Králové, 500 05
Chirurg: MUDr. Michal Zábrodský – narozen 10. 5. 1974, vedoucí lékař, Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK ve společnosti Fakultní nemocnice v Motole. Odborné vzdělání: 1992-1999 – 1.LF UK v Praze, 2001 – atestace 1.stupně v oboru Otorhinolaryngologie, 2006 – evropská atestace v oboru Otorhinolaryngologie od 2007 – odborný asistent ORL kliniky (školský úvazek při 1.LF UK). Používá Tyreoplastiku typu IV
Email: michal.zabrodsky@fnmotol.cz
Tel: (+420) 224 434 357, (+420) 224 434 301 (raději volat, případně zkoušet později. Chirurg zrovna může operovat)
FAX: 224 434 319
VFSRAC – Zkrácení hlasové rýhy a zpětné přemístění přední komisury (VFSRAC) od Yeson Voice Center je nyní celosvětově známé jako nejbezpečnější a nejúčinnější způsob feminizace vlastního hlasu. Yesonův VFSRAC se odlišuje od všech ostatních známých chirurgických technik zaměřených na dosažení feminizace hlasu díky svému detailu drasticky odlišnému chirurgickému konceptu a postupu ve srovnání se všemi ostatními dnes praktikovanými operacemi hlasové feminizace.
- Adresa: 773, Samseong-ro, Gangnam-gu, Seoul, Republic of Korea (New version) (maps)
- Adresa: Cheongdam-dong 6-12, Gangnam-gu, Seoul, Republic of Korea (Former version)
- Telefon: +82-2-3444-0559
- FAX: +82-2-3444-0538
- www: us.yesonvc.com/
Důležité články týkajících se těchto operačních možností naleznete na ůvodním popisu operací pod názvem „Ženský hlas (chirurgická úprava hlasivek), následně na jednotlivé druhy operací. stránky naleznete na těchto adresách : Wendlerův postup, Tyreoplastika typu IV a VFSRAC.
Články:
Ženský hlas (chirurgická úprava hlasivek)
Hlasivkový výlet do Hradce k Viktorovi
Jaká je cena operace hlasivek?
Operace hlasivek MtF v Hradci Králové
Co s tím hlasem II (operace hlasivek) zdroj: otereze.cz